279LMB016M2DE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
27000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 30.7012mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
279LMB016M2DE
DigiKey Part Number
279LMB016M2DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
279LMB016M2DE
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.25 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30.7012mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C