LGJ2E271MELB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 134
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 284
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 239
In Stock: 0
In Stock: 245
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
270 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LGJ2E271MELB
DigiKey Part Number
LGJ2E271MELB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGJ2E271MELB
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGJ2E271MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.56 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C