LGW2E271MELZ25
DigiKey Part Number
493-8529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2E271MELZ25
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGW2E271MELZ25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.475 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C