LGG2P102MELB35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 150
In Stock: 206
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 52
1000 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LGG2P102MELB35
DigiKey Part Number
LGG2P102MELB35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2P102MELB35
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2P102MELB35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.495 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C