NHD-2.4-240320AF-CTXP-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 757-NHD-2.4-240320AF-CTXP-T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-2.4-240320AF-CTXP-T |
Description | GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.4" |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Black TFT - Color Parallel, 8/16-Bit (RGB) 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NHD-2.4-240320AF-CTXP-T Models |
Category | Viewing Area 50.26mm W x 38.32mm H |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Backlight LED |
Packaging Box | Dot Pixels 320 x 240 (QVGA) |
Part Status Active | Interface Parallel, 8/16-Bit (RGB) |
Display Type TFT - Color | Controller Type ST7789Vi |
Display Mode Transmissive | Graphics Color Black |
Touchscreen Resistive | Dot Size 0.05mm W x 0.15mm H |
Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm) | Dot Pitch 0.15mm W x 10.80mm H |