NHD-2.4-240320AF-CSXP
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-240320AF-CSXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320AF-CSXP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Black TFT - Color Parallel, 8/16-Bit (RGB), SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.4-240320AF-CSXP Models
Category
Viewing Area
50.66mm W x 38.42mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Interface
Parallel, 8/16-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7789Vi
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Black
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)