MYSGK1R830ERSR-EVM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 0
Datasheet
MYSGK1R830ERSR MYSGK1R830 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
MYSGK1R830ERSR-EVM
DigiKey Part Number
811-3460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYSGK1R830ERSR-EVM
Description
EVAL BOARD FOR MYSGK1R830ERSR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output
0.7V ~ 1.8V
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Current - Output
30A
Series
Voltage - Input
7.5V ~ 14V
Packaging
Box
Frequency - Switching
425kHz
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
MYSGK1R830ERSR
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Power - Output
54W