XRCGB37M400F1S1BR0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
TXC CORPORATION
EPSON
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
37.4 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
XRCGB Series
The Role of Oscillation Circuit Components
XRCGB37M400F1S1BR0
DigiKey Part Number
490-XRCGB37M400F1S1BR0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB37M400F1S1BR0
Description
CRYSTAL 37.4000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
XRCGB37M400F1S1BR0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
37.4 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF