RDE5C2A391J0S1H03A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 57
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Direct
KEMET
TDK
In Stock: 758
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
KEMET
TDK
In Stock: 168
390 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
RDE5C2A391J0S1H03A
DigiKey Part Number
490-9107-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C2A391J0S1H03A
Description
CAP CER 390PF 100V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDE5C2A391J0S1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)