GRT21BR60G476ME13K
DigiKey Part Number
490-GRT21BR60G476ME13KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT21BR60G476ME13KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT21BR60G476ME13KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT21BR60G476ME13K
Description
CAP CER 47UF 4V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRT21BR60G476ME13K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)