GRM21BR71C475KA73L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 203.950
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 324.755
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Upgrade
TDK
Upgrade
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR71C475KA73L
DigiKey Part Number
490-4522-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR71C475KA73L
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BR71C475KA73L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)