GRM188F51H473ZA01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 41.643
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 35.721
Datasheet
0.047 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric)
GRM188F51H473ZA01D
DigiKey Part Number
490-1567-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188F51H473ZA01D
Description
CAP CER 0.047UF 50V Y5V 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188F51H473ZA01D Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)