GRM188C81E475KE11J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 1.786
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
GRM188C81E475KE11J
DigiKey Part Number
490-GRM188C81E475KE11JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM188C81E475KE11JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM188C81E475KE11JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188C81E475KE11J
Description
CAP CER 4.7UF 25V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188C81E475KE11J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)