GRM155R61E105KE11D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 82.418
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
Upgrade
TDK
Parametric Equivalent
NIC Components Corp
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GRM155R61E105KE11D
DigiKey Part Number
490-GRM155R61E105KE11DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM155R61E105KE11DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM155R61E105KE11DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61E105KE11D
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM155R61E105KE11D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)