GRJ21BR71H105KE01L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 754
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 8.833
Datasheet
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRJ21BR71H105KE01L
DigiKey Part Number
490-10924-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ21BR71H105KE01L
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRJ21BR71H105KE01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)