MP2148GQD-33-P
DigiKey Part Number
1589-MP2148GQD-33-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MP2148GQD-33-PCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MP2148GQD-33-PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP2148GQD-33-P
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 6QFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 6-VFDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP2148GQD-33-P Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-QFN (1x1.5)
Voltage - Input (Min)
2.3V