MIC5239-1.8YMM
DigiKey Part Number
576-2389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5239-1.8YMM
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
MIC5239-1.8YMM Models
Current - Quiescent (Iq)
45 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA (Typ)