MIC5209-2.5YU-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 254
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5209-2.5YU-TR
DigiKey Part Number
MIC5209-2.5YU-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5209-2.5YU-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5209-2.5YU-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA