GSM160A24-R7B
DigiKey Part Number
1866-1916-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSM160A24-R7B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GSM160A24-R7B Models
Category
Power (Watts)
160 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.0mm x 72.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output (Max)
6.67A