SSL-LX4673GD-LA20
DigiKey Part Number
67-1082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL-LX4673GD-LA20
Description
LED GREEN DIFF RECT 4MMX7MM T/H
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.2V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSL-LX4673GD-LA20 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
100°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
565nm
Configuration
Standard
Package / Case
Radial
Lens Color
Green
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
6.15mm L x 3.65mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
6.80mm