V82ZT2PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 932
In Stock: 0
82 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
V18ZT05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V82ZT2PX2855
DigiKey Part Number
V82ZT2PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V82ZT2PX2855
Description
VARISTOR 82V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
4J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
910 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
68 V
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V