V82ZC2PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 932
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
82 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
V18ZC05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V82ZC2PX2855
DigiKey Part Number
V82ZC2PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V82ZC2PX2855
Description
VARISTOR 82V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
4J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
910 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
68 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V