V68ZU3PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 7.879
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
68 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
V18ZU05P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V68ZU3PX2855
DigiKey Part Number
V68ZU3PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V68ZU3PX2855
Description
VARISTOR 68V 500A DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
6.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1850 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V