V60MLA1210NH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V60MLA1210NH |
Description | VARISTOR 75V 250A 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 75 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | V60MLA1210NH Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 83 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 250 A |
Series | Energy 1.5J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 440 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 50 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 60 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 67 V | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 75 V |