V480LC10P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.407
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V480LC10P
DigiKey Part Number
V480LC10P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V480LC10P
Description
VARISTOR 750V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
480 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
640 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V