V47ZU20PX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.754
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
47 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V18ZU05P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V47ZU20PX10
DigiKey Part Number
V47ZU20PX10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V47ZU20PX10
Description
VARISTOR 47V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
23J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
11000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V