V420LC20APX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 183
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Rochester Electronics, LLC
Building Automation – Protect/Sense/Control
V420LC20APX1347
DigiKey Part Number
V420LC20APX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V420LC20APX1347
Description
VARISTOR 680V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
90J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V