V420LU20AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
V420LU20AP
DigiKey Part Number
V420LU20AP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V420LU20AP
Description
VARISTOR 680V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
90J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V