V39ZU6PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 6.243
Datasheet
39 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V18ZU05P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V39ZU6PX2855
DigiKey Part Number
V39ZU6PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V39ZU6PX2855
Description
VARISTOR 39V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
7.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
7000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V