V3.5MLA1206NT
DigiKey Part Number
18-V3.5MLA1206NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V3.5MLA1206NTCT-ND - Cut Tape (CT)
18-V3.5MLA1206NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V3.5MLA1206NT
Description
VARISTOR 5.35V 100A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.35 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
7 V
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
7500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
2.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
3.5 V
Varistor Voltage (Min)
3.7 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
5.35 V