V20P25AUTOL1T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.208
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
39 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V20P25AUTOL1T
DigiKey Part Number
18-V20P25AUTOL1TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20P25AUTOL1T
Description
VARISTOR 39V 5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Current - Surge
5 kA
Manufacturer
Energy
77J
Capacitance @ Frequency
13500 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
25 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
28 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Varistor Voltage (Typ)
39 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max)
42.9 V