V20E420PL1T is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.130
Datasheet
In Stock: 635
680 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E420PL1T
DigiKey Part Number
V20E420PL1T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E420PL1T
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Energy
320J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V