V20E250PL1T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 647
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1.390
390 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E250PL1T
DigiKey Part Number
F11292TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E250PL1T
Description
VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Energy
170J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V