TMOV20RP250E
DigiKey Part Number
F4040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP250E
Description
VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
390 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Energy
170J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
250 V
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
429 V