V150LT5PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.187
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
Building Automation – Protect/Sense/Control
V150LT5PX2855
DigiKey Part Number
V150LT5PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150LT5PX2855
Description
VARISTOR 240V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V