V150LT5P is out of stock and can be placed on backorder.
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.187
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
240 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V150LT5P
DigiKey Part Number
18-V150LT5PTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V150LT5PCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150LT5P
Description
VARISTOR 240V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V