V150LC20BPX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 945
V150LC20BPX10
DigiKey Part Number
V150LC20BPX10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150LC20BPX10
Description
VARISTOR 229.5V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
229.5 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
243 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
80J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
229.5 V