V10E300PL4B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 15.569
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for V10E300PL4B is not available
V10E300PL4B
DigiKey Part Number
18-V10E300PL4B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E300PL4B
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V