TMOV20RP320E
DigiKey Part Number
F4046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP320E
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMOV20RP320E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Energy
270J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V