TMOV20RP115E
DigiKey Part Number
F4026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP115E
Description
VARISTOR 180V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMOV20RP115E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
52J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
115 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
150 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
198 V