TMOV20RP140EL2T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 421
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 688
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
220 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV20RP140EL2T7
DigiKey Part Number
TMOV20RP140EL2T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP140EL2T7
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Energy
110J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1750 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
140 V
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
242 V