SZ1SMA43CAT3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
69.4V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
SZ1SMA43CAT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA43CAT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA43CAT3G
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V