SMAJ43CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
69.4V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ43CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ43CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ43CAH
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V