SMF4L18CA
DigiKey Part Number
18-SMF4L18CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMF4L18CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMF4L18CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF4L18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123F
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Breakdown (Min)
20V