SMDJ18CA
DigiKey Part Number
SMDJ18CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ18CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ18CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Detailed Description
29.2V Clamp 102.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ18CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.7A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V