SMDJ17CA
DigiKey Part Number
18-SMDJ17CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMDJ17CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMDJ17CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Detailed Description
27.6V Clamp 108.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ17CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
108.7A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V