SMDJ11CA
DigiKey Part Number
SMDJ11CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ11CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ11CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Detailed Description
18.2V Clamp 164.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ11CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
164.8A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V