SMCJ14A-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 988
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Similar
YAGEO
YAGEO
23.2V Clamp 64.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ14A-HRAT7
DigiKey Part Number
SMCJ14A-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ14A-HRAT7
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V