SMAJ120A
DigiKey Part Number
SMAJ120ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ120ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ120ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ120A
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ120A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V