RGEF1000
DigiKey Part Number
RGEF1000HF-ND
RGEF1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGEF1000
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGEF1000 Models
Category
Time to Trip
6 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10.2 mOhms
Packaging
Bag
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.630" L x 0.098" W (16.00mm x 2.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 A
Height - Seated (Max)
0.992" (25.20mm)
Current - Trip (It)
17 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
100 A